Grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının sıklaştığı bu dönemde “sarı serum” veya “atom” olarak adlandırılan damar içi vitamin uygulamalarıyla ilgili uyarılar yapıldı. Prof. Dr. Mehmet Mahir Atasoy, özellikle evde veya acil müdahale olanağının olmadığı durumlarda yapılan uygulamaların yol açabileceği alerjik reaksiyonların hayati tehlike oluşturabileceğini ifade etti.
Halk arasında “sarı serum” ya da “atom” olarak bilinen damar içi vitamin uygulamalarıyla ilgili uzmanlardan önemli uyarılar geldi.
Fonksiyonel Tıp Kongresi’nde konuşan Fonksiyonel Tıp Platformu Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Mahir Atasoy, grip ve üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında hızlı bir iyileşme sağlamak amacıyla tercih edilen serumların, özellikle ev ortamında ya da yeterli sağlık altyapısının bulunmadığı alanlarda uygulanmasının ciddi tehlikeler barındırdığını belirtti.
“Kendi çocuklarıma bile evde uygulamam”
Türkiye gazetesinin haberine göre, serumun içeriğinden çok uygulama koşullarına dikkat çeken Atasoy, vitaminlerin kaynağı ve saklama koşulları kadar en önemli risklerden birinin anafilaksi olduğunu vurguladı.
Atasoy, “Serum takıldıktan sonra meydana gelebilecek bir alerjik şok, ev ortamında bir hemşirenin ya da sağlık çalışanının tek başına başa çıkabileceği bir durum değildir. Hatta evde bir uzman doktor bile bu krizle baş edemeyebilir. Ben kendi çocuklarıma bile evde böyle bir serum uygulaması yaptırmam” şeklinde konuştu.
Daha önce aynı serumu sorunsuzca yaptırmanın, sonraki uygulamalarda risk olmadığını garanti etmediğini belirten Atasoy, alerjik reaksiyonun ikinci, üçüncü veya daha ileriki uygulamalarda da ortaya çıkabileceğini ifade etti.
“Klinik ortamda oksijen temin edilmesi, adrenalin uygulanabilmesi ve gerekli müdahalelerin yapılabilmesi gerekir” diyen Atasoy, bu olanakların bulunmadığı yerlerde damar içi vitamin uygulamalarının gerçekleştirilmemesi gerektiğinin altını çizdi.
“Sarı renk B vitaminlerinden kaynaklanıyor”
“Sarı serum” isminin uygulamanın içerdiği B kompleks vitaminlerinin renginden geldiğini belirten Atasoy, söz konusu vitaminlerin tek başına sorun yaratmadığını; riskin kişiye uygunluk değerlendirmesi yapılmadan ve gerekli tıbbi şartlar sağlanmadan gerçekleştirilen işlemlerde arttığını vurguladı.
( ALINTI www.turkiyegazetesi.com.tr/saglik/fonksiyonel-tip-uzmanlarin… )